Je prodej nemovitostí v Chorvatsku výnosný?

Pokud si chceme koupit nemovitost, obvykle se jako první podíváme na stránky realitních kanceláří. A není divu, u nich máme zdaleka největší jistotu, že vše bude probíhat přesně tak, jak by podle zákona mělo a že onen dům, byt či pozemek bude skutečně odpovídat popisu. Ovšem při prohlížení nabídky si můžeme všimnout, že zde nejsou k dispozici domy https://www.rksting.cz/domy/ jen u nás, ale také v zahraničí. Klasickým příkladem je prodej nemovitostí v Chorvatsku. A je to pochopitelné, koneckonců kdo z Čechů by nesnil o tom mít dům u moře, a Chorvatsko patří k oblíbeným destinacím. Avšak můžeme se ptát, zda je to skutečně tak výhodné. Mnohdy jsou sice nabízeny za poměrně nízkou cenu, to ale neznamená, že se jedná o dobrou koupi. Musíme zde totiž uvážit i další faktory, které zde hrají roli.

přímořské město v Chorvatsku

V první řadě je sice pravda, že cena je nízká, ovšem to je obvykle proto, že mladí lidé odjíždí za prací do větších měst či dokonce do zahraničí. V přímořských oblastech totiž najdete práci pouze v turistické sezóně, a to ještě ne moc jistou. To ale znamená, že pokud se tam budete chtít natrvalo přestěhovat, budete mít tento problém i vy. A vzhledem k jazykové bariéře bude ještě obtížnější sehnat zaměstnání. Dále je zde fakt, že tyto domy nebývají obvykle v ideálním stavu. Často potřebují rekonstrukci, pokud v nich chceme bydlet, a ta stojí peníze. To je ostatně také jeden z důvodů nízké ceny, za který byla prodána. Pro kupujícího to však znamená další výdaje.

výhled z domu u moře

Jistě, můžeme onen dům koupit a používat jej pouze přes léto jako prázdninové či letní bydlení, ovšem to bude znamenat, že po většinu roku bude opuštěný. A jelikož za něj budeme muset platit daně, je otázkou, zda se nám to vyplatí. Ano, můžeme jej pronajímat, avšak i v tom případě budeme muset být vždy po ruce, pokud se něco stane, což znamená, že budeme muset být v Chorvatsku. Závěrem lze tedy říci, že koupě domku u moře není pro většinu lidí ani zdaleka tak idylická, jak se zdá a jak nám prezentují filmy. Proto buďme rádi za to, co máme.