Rozvážíme brambory po kraji


Bramborám se v naší zemi výborně daří. Někteří lidé dokonce brambory při zpracování v kuchyni odkrojí a vyhodí na kompost, a za pár měsíců se jim urodí i zde třeba celý pytel, aniž by brambory pracně sázeli a v průběhu růstu ošetřovali. Největší bramborářskou oblastí je Českomoravská vrchovina, ale i na Znojemsku, v Polabí, v Českém středohoří nebo na Podbořansku vypěstujete tuny brambor, máte-li kde, na dostatečně velké ploše. Odtud pak může vaše úroda putovat po kraji ve formě rozvozu, podobně, jako lidé rozváží zemědělské plodiny do městských tržnic.

pěstování brambor

Rozvoz brambor je relativně snadný, potřebujete k tomu pouze dostatečně velký nákladový prostor dodávky či nákladního auta, a také vhodné přepravní nádoby. Těmi mohou být tři nejčastější řešení:

Brambory v pytlích – někteří pěstitelé sypou po sklizni brambory rovnou do pytlů, a takto je prodávají například po deseti či pětadvaceti kilech. Proč ne, ale toto je výhodné pouze v místě sklizně, pokud si pro ně přijede zákazník, protože vy je transportem v pytlích můžete vážně poškodit. Pytel není určen pro přepravu, vlastní váha brambor snadno v průběhu jízdy autem některé z nich poškodí, a přijdete zbytečně o část úrody.

rozvoz brambor

Dřevěné bedýnky – toto už je lepší, ale dřevo rádo nasákne vlhkost a v bedýnkách se pak některé brambory mohou poškodit a začít plesnivět. A vyskládáte-li dřevěné bedny na sebe, při jízdě autem se snáze převrátí, protože nemají žádné zářezy. Stoh dřevěných beden je poměrně vratký a stačí do něj vrazit loktem, a už se to kutálí po zemi.

Plastové bedny – ukládejte brambory raději do beden z plastu, ze zdravotně způsobilého polypropylenu. Plastové bedny již zářezy mají, takže na sobě perfektně drží, a žádný karambol tu nehrozí. Plastové bedny se také lépe udržují v čistotě, dobře se dezinfikují a zbavují plísní, hniloby a dalších mikroorganismů.