Kdy je ten správný čas na hypotéku?

Výstavba rodinného domu, koupě nemovitosti, rekonstrukce…to vše si žádá velké vstupní náklady, kterými ne každý disponuje. Pokud je i vaším snem vlastní bydlení, jistě přemýšlíte, jak ho financovat. Jen málokdo totiž dokáže tento sen proměnit v realitu bez vlastních finančních prostředků. Je tu však hypoteční úvěr, který nám s tímto nelehkým životním krokem může do značné míry pomoci. Jenže kdy je vlastně ten správný čas? Jaké jsou aktuální podmínky, které je zapotřebí splnit? Jak vybrat tu nejvýhodnější hypotéku? Otázek je zkrátka mnoho a odpovědi se nedostavují.

stisk rukou

O hypotéce má smysl uvažovat kolem 30 let

Podle zákona je možné o hypotéku zažádat po dovršení plnoletosti. Horní věkovou hranici pak zákon už nijak blíže neupravuje, Česká národní banka však stanovuje horní věkovou hranici, do které by měly být veškeré pohledávky splaceny. Ta se aktuálně pohybuje kolem 65 let. Jedná se však pouze o doporučení, na které mnoho bankovních i nebankovních společností nebere zřetel. Setkat se ta můžeme i s věkovou hranicí o několik let vyšší. Je potřeba si uvědomit, že pokud chcete hypotéku splácet alespoň dvacet let, měli byste o ní požádat do svých čtyřiceti let.

osobní schůzka

Jak už to tak u bankovních společností bývá, výhrou není příliš nízké, ba ale ani vysoký věk. Ideální věk je kolem třiceti let, kdy už má banka určité povědomí o vaší platební morálce, máte stálý příjem a zázemí, které zajišťuje bezproblémové splácení úvěru.

Bez vlastních prostředků se neobejdete

Ty tam jsou doby, kdy bylo možné žádat o celých 100% hypotéky, v současné době už banky nabízí pouhých 70% plnění. Zbylých 30% musí žadatel zaplatit z vlastních úspor. V praxi to znamená jediné, pokud si chcete pořídit nemovitost v hodnotě 3 000 000, 900 000 musí pocházet z vašich úspor.

Pokud je řeč o hypotékách, nesmíme zapomenout ani na nebankovní společnosti, které nabízí pro problémové žadatele hypotéky bez registru.