Jak vybrat autosedačku a jak v ní vozit děti

Při výběru autosedačky určitě dbejte na kvalitu! Cena sedaček se sice pohybuje klidně od pěti set korun, je tu však jedno velké ALE. Taková sedačka vám totiž může být úplně k ničemu a v případě nehody může být opravdu problém.
batole za volantem
Ještě před narozením miminka si musíte pořídit autosedačku – takzvané vajíčko pro miminko. Vajíčka jsou většinou ve váhové kategorii 0 – 9/13 kilogramů. Tyto sedačky jsou vždy protisměrné, miminko tudíž sedí v protisměru jízdy. Je to velice důležité, dítěti totiž v případě nehody nehrozí volný pohyb hlavičky dopředu. Autosedačka je dítku malá, jakmile mu čouhá ze sedačky hlavička nebo jakmile přesáhne váhovou kategorii.
Autosedačky pro děti od 9ti měsíců a 9ti kilogramů už mohou být jak po směru, tak v protisměru, a jsou určeny buď do 18ti nebo do 36ti kilogramů. Podmínkou však je, že dítě musí již samostatně sedět. Sedačky, které jsou protisměrné, jsou vždy bezpečnější, ale jsou také mírně dražší. Ať už zvolíte sedačku po nebo proti směru jízdy vždy vybírejte sedačky kvalitní a koukejte se na testy, některé sedačky totiž testy neprošly a jsou velice nebezpečné. Tyto sedačky mohou být s pětibodovými pásy, nebo mohou mít takzvaný pultík. Tohle už záleží na dítěti, co mu bude vyhovovat, některé děti totiž třeba pultík nesnesou.
dívka v autosedačce
Asi si říkáte, že děti prostě posadíte do autosedačky a jedete. V první řadě si ale musíte zkontrolovat, že je sedačka opravdu pořádně a správně umístěná v autě. Zkuste s ní i trochu „zalomcovat“ abyste měli jistotu. Dítě do autosedačky nikdy nedávejte v zimní bundě nebo v kombinéze. To je jedna z největších chyb rodičů. Kvůli kombinéze nebo bundě totiž může dítě z autosedačky v případě kolize vyletět a tím pádem by to bylo jako bez sedačky. Pokud v chladném počasí převážíte dítko, dejte jej do sedačky jen v mikině a přikryjte jej dekou. Výhodou je že jakmile se auto vytopí, tak můžete deku sundat a nemusíte dítko složitě vysvlékat.