Jak připravit naše auto na zimu

Zásadou číslo jedna je přezutí kvalitních zimních pneumatik. Zákon sice neukládá přímou povinnost jezdit v zimním období na zimních pneumatikách (kde nenasněží a nenamrzne zimní pneumatiky být nemusí), ale vzhledem k bezpečnosti naší i ostatních účastníků silničního provozu si je raději pořídíme. Zimní pneumatiky se od zimních liší tvrdostí a směsí suroviny ze které jsou vyrobeny. Mají proto lepší vlastnosti při nízkých teplotách. Kratší brzdnou dráhu, lépe drží v zatáčkách. Mají od letních pneumatik i odlišný vzorek, takže lépe odvádějí vlhkost a hlavně sníh. Podle předpokládaných podmínek, ve kterých budeme jezdit také zakoupíme typ pneumatiky. Vyrábějí se speciály pro jízdu ve sněhu a ledu, ve sněhu a dešti a také ve sněhu a blátě.
zasněžené auto
Zimní pneumatiky nejsou jedinou záležitostí, kterou musíme u našeho auta před nástupem zimy zařídit. Nesmíme zapomenout zejména na kontrolu chladící kapaliny. V chladícím systému by měla být dostatečně zamrznutí odolná kapalina. Nemrznoucí směs do systému můžeme doplnit sami, případně se obrátit na servis, který by mohl prohlédnout náš vůz i z hlediska správného osvětlení, brzdového systému atd.
džíp v zimě
Další věcí, kterou zkontrolujeme je kvalita gumiček v našich stěračích. Pokud už nyní nepracují s naprostou bezchybností, můžeme předpokládat, že při nižších teplotách, kdy gumičky trochu zatuhnou, se výsledek jejich práce ještě zhorší. Neotálejme proto s výměnou stěračů.
Nyní k výbavě vozu pro jízdu v zimních podmínkách. Pokud předpokládáme, že nás naše cesty s autem zavedou do horských oblastí, neměli bychom zapomenout na pořízení sněhových řetězů. Ušetří vám perné chvilky při jízdě na zledovatělé, sněhem pokryté silnici. Pokud jste sněhové řetězy ještě nikdy nenasazovali, vyzkoušejte si to již nyní za tepla. V situaci, kdy je budete potřebovat v reálu, vám budou mrznout prsty, a tak jistá zručnost vám přijde přímo k nezaplacení.
sněhové řetězy
A ještě drobnost. Náramně se hodí mít v zimě lopatku, smetáček, škrabku, a kousek deky. Tyto propriety nezaberou příliš místa, ale možná přijdou vhod. Šťastnou cestu.