Češi šetří i vodu!

Průměrně na jednoho Čecha v loňském roce vyšla spotřeba 89,2 litrů vody denně. V roce 2017 to přitom bylo 88,6 litrů vody. Celkově se za posledních pět let u nás zvýšila spotřeba vody o 1,6 litru. Nejvíce se tedy spotřebovává pitná vody v Praze. Samozřejmě do spotřeby řadíme také spotřebu vody na praní, mytí nádobí i praní, koupání, splachování a napouštění bazénů. V Praze dokonce byla spotřeba vyšší, než 107 litrů na jednoho člověka na den. Ve Zlíně byla spotřeba podle tiskové zprávy Českého statistického úřadu přibližně 75 litrů na člověka na den.

voda ze sprchy

Podle Organizace spojených národů je stanoveno hygienické minimum ve spotřebě vody na objem mezi 90 a 100 litry vody na den na osobu. To znamená, že Česká republika se tedy ve spotřebě vody pohybuje na hraně tohoto hygienického minima.

Podle odborníků zabývajících se spotřebou vody může za vyšší spotřebu v loňském roce horké léto a související sucho. Lidé museli dodržovat nejen svůj pitný režim, ale také kvůli suchu zalévali zahrady a napouštěli bazény vodou z vodovodů.
dešťové kapky na okně

I přes horko a sucho ale nebyl nárůst vypotřebované vody zase až tak výrazný, jak by se dalo čekat. Podle portálu Naše voda se dá říci, že spotřeba vody v Česku spíše stagnuje. 

Ministerstvo zemědělství v minulém roce dokonce upozornilo, že spotřeba pitné vody je než za socialismu. Od devadesátých let klesla přibližně o polovinu a v porovnání s jinými vyspělými zeměmi je opravdu velmi nízká.

Obecně je Česká republika v porovnání se zeměmi Evropské unie šetřivá. V rámci EU je objem vody na člověka na jeden den obvykle 120 až 170 litrů.

Čistění

Vodovody zásobovaly v roce 2018 94,7 procent obyvatel naší země, tedy stejně jako v roce 2017. Na kanalizaci je však napojeno 85,5 procenta lidí, což znamená přibližně 9 milionů lidí. Z těchto lidí je pak na čističku odpadních vod napojeno něco málo přes 96 procent z nich. Celkově se pak vyčistí téměř 98 procent odpadních vod napojených na veřejnou kanalizaci.

Cena

Vodné a stočné se i v loňském roce mírně cenově zvedlo. Pitná voda stála průměrně 38,10 korun za metr krychlový bez DPH, cena stočného pak dosáhla až na 33,40 korun za metr krychlový bez DPH.